Bezpieczeństwo

2012-10-13 13:42:38

W naszym życiu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Musimy wiedzieć jak postępować, co robić, aby być bezpiecznym. M. in. dlatego trzecie klasy gimnazjum uczą się "Edukacji dla bezpieczeństwa" (popularnie "Edb"). Nasza szkoła wie o tym, że jej uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo.

Pierwsze dni września to czas, kiedy nasi uczniowie adaptują się w zgiełku ulic, świateł i samochodów.

Powinniśmy wiedzieć, że:

1.      Zagrożenie niedostatecznie nadzorowane prędzej czy później doprowadzi do urazu lub utraty zdrowia

2.      Dla każdego człowieka ważne jest bezpieczeństwo fizyczne (nie grożą mu wypadki i choroby) oraz bezpieczeństwo emocjonalne (nie doznaje strachu ani poniżenia).

3.      Ocena ryzyka zawodowego służy określeniu środków pozwalających osiągnąć akceptowany poziom kultury bezpieczeństwa w szkole - odpowiedni do stanu wiedzy, techniki i ograniczeń.

Gimnazjum 112 rok szkolny 2012/2013 rozpoczęło od zaangażowania uczniów w praktykę i teorię bezpieczeństwa. Każda klasa  wykonała więc gazetkę, której tematem przewodnim było „ Bezpieczeństwo”.

1a „Bezpieczny Internet”

1b „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

1c „Dobry ratownik to żywy ratownik”

1d “Co to jest bezpieczeństwo”

1e “ Znaki ewakuacyjne i informacyjne”

2a “ Resuscytacja”

2b “Postępowanie w przypadku bólu brzucha”

2c „Właściwe i niewłaściwe zachowania na jezdni”

2d “ Pierwsza pomoc psychospołeczna”

2e “ Zachowania w czasie pożaru. Znaki ochrony przeciwpożarowej”

3a “ Łańcuch przeżycia”

3b “ Zatrucia lekami”

3c “ Apteczka pierwszej pomocy”

3d “ System ratownictwa w Polsce”

3e “ Kiedy pomożesz?” Efekt widza.

Zadaniem szkoły jest przekazanie szerokiej i rzetelnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa internetowego, drogowego, udzielania pierwszej pomocy oraz pobudzenie świadomości opiekunów na temat zagrożeń, na które narażone są dzieci, a które mogą wpłynąć na ich rozwój.